W 70. rocznicę śmierci kapłana prezentujemy sylwetkę księdza Jana Wiśniewskiego (1876-1943) – pisarza, społecznika, kolekcjonera, proboszcza w parafii Borkowce w latach 1913-1943.
Ksiądz Jan Wiśniewski (ur. 3 maja 1876 r. w Krępie - zm. 7 czerwca 1943 r. w Borkowicach) - historyk, literat, kolekcjoner, społecznik. Święcenia kapłańskie przyjął w 1899 r. Opracował m.in. 14 monografii dekanatów i parafii położonych obecnie w diecezji sandomierskiej, radomskiej, kieleckiej oraz archidiecezji częstochowskiej. Kolekcjonował artefakty o charakterze patriotycznym z zakresu malarstwa, historii, rzemiosła, medalierstwa, numizmatyki, sfragistyki. Zgromadził imponujący księgozbiór z okresu XVII-XIX w. Zbiory przekazał m.in. Bibliotece Jagiellońskiej, Towarzystwu Krajoznawczemu w Radomiu, Bibliotece Seminarium Duchownego i Muzeum Diecezjalnemu w Sandomierzu. W 1917 r. został mianowany kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej w Sandomierzu. W latach 1913-1943 był proboszczem w parafii w Borkowicach. Zainicjował powstanie parafii w Ruskim Brodzie, ufundował, wzniósł lub poświęcił kilkadziesiąt obiektów małej architektury sakralnej oraz pomników o charakterze historycznym.
Działalność ks. Jana Wiśniewskiego znajdowała uznanie w oczach współczesnych. Świadczą o tym kolejne wyróżnienia, które otrzymywał w latach trzydziestych XX w., m.in. odznaka honorowa za walkę o szkołę polską (1930), złoty krzyż zasługi za osiągnięcia na polu pracy społecznej (1935), tytuł współpracownika Komisji Historycznej Polskiej Akademii umiejętności w Krakowie (1937) czy krzyż kawalerski orderu polonia Restituta za zasługi na polu pracy społecznej (1938).
Ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej, biograficznej – ukazane są koleje losu ks. Wiśniewskiego, jego działalność i twórczość naukowo-literacka. Druga część to odtworzenie zaledwie niewielkiego fragmentu bogatej i różnorodnej kolekcji księdza Wiśniewskiego.
Ekspozycja ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Archiwum Parafialnego w Borkowicach, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Kurator: dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka
fot. Aneta Szwaczyk