Muzeum w Przysusze od wielu lat staje się ośrodkiem wystawiennictwa i dokumentacji sztuki współczesnej artystów związanych z tym regionem – pochodzeniem, zamieszkaniem, zainteresowaniami jego historią, kulturą, walorami przyrody. Odbywały się już ekspozycje prac Barbary Szubińskiej, Stanisława Baja, Andrzeja Bieńkowskiego, Janusza Dziurawca, Roberta Jankowskiego. Obecna wystawa jest próbą przedstawienia sylwetki malarza Jordana Sobierajskiego i profilu jego twórczości.
Jordan Sobierajski (ur. 1984 r.) – malarz, rysownik, kompozytor. Pochodzi ze Skrzyńska k/Przysuchy. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Przysusze. Ukończył Uniwersytet Humanistyczno-Pedagogiczny Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Pedagogiczny i Artystyczny, Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – dyplom z zakresu malarstwa obroniony z wyróżnieniem w 2009 r. oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie – dyplom z zakresu malarstwa i specjalizacji - rzeźba obroniony w 2012 r.
W 2013 r. podjął naukę na Studiach doktoranckich na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym UJK w Kielcach. W latach 2016 – 2018 wykładał rysunek oraz malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych w Kielcach. Od 2013 r. do chwili obecnej pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
Malarstwo J. Sobierajskiego cechuje mimetyzm poparty biegłym szlifem warsztatowym. Człowiek wraz z jemu przynależnym szerokim wachlarzem kontekstów stanowi rdzeń poszukiwań artysty. W pracach J. Sobierajskiego widoczna jest fascynacja: formą, fascynacja człowiekiem jako jednostką, która posiada w sobie dualność natur. Dzięki zastosowanej kolorystyce, odpowiednim doborze kadru oraz indywidualnemu gestowi obrazy oraz rysunki w wyjątkowy sposób oddają swoisty charakter postaci. Prace J. Sobierajskiego stanowią m.in. pogłębione studium z zakresu formy oraz ludzkiej psychiki.
Twórczość artystyczna J. Sobierajskiego podlega ciągłym metamorfozom o czym może świadczyć tytuł wystawy „In via” – „W drodze”. Tytuł wystawy można interpretować wieloznacznie a wybór prac prezentowanych na wystawie jest szerokim zestawieniem obejmującym początki drogi artystycznej do chwili obecnej.
Wystawie towarzyszy wydawnictwo.
fot. Aneta Szwaczyk