23 lutego 2014 roku, prelekcją zatytułowaną „Związki Oskara Kolberga z Przysuchą. Pamiątki Kolbergowskie”, zainaugurowany został cykl „Spotkania Kolbergowskie w Muzeum”. Jest on pomyślany jako projekt edukacyjny i popularyzatorski, związany z obchodami Roku Kolberga. Spotkania w ramach tego cyklu odbywać się będą raz w miesiącu.
Pierwszy wykład, który prowadziła Katarzyna Markiewicz, poświęcony został związkom Oskara Kolberga z Przysuchą, okolicznościom osiedlenia się jego rodziny w tym mieście, a także materialnym i archiwalnym śladom obecności jej członków w naszym regionie (m.in. księgi z archiwum parafii kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Przysusze, z zachowanymi wpisami o narodzinach i chrzcie Oskara Kolberga, fragment autobiografii etnografa z zapisem dotyczącym urodzin w Przysusze).
Kolbergowie mieszkali w Przysusze stosunkowo niedługo, w latach 1810 – 1818, więc sam Oskar, urodzony w 1814 roku, spędził tutaj zaledwie cztery lata życia. Podczas prelekcji zwrócono jednak uwagę na jego późniejsze wizyty w okolicach Przysuchy i Opoczna, związane z prowadzonymi w tych rejonach badaniami etnograficznymi. Wykład wzbogacono także ciekawostkami dotyczącymi rodziny Kolbergów oraz rodu Dembińskich (Juliusz Kolberg, ojciec Oskara, pracował jako zarządca zakładów hutniczych w ich dobrach).
Spotkaniu towarzyszyła prezentacja tomów monografii regionalnej Lud poświęconych wspomnianym badaniom – Radomskie (z suplementami), a także tomów monografii tematycznej Pieśni ludu polskiego. Prelegentka zwróciła również uwagę słuchaczy wykładu na najważniejsze eksponaty muzeum związane z omawianym tematem (m.in. księgę parafialną z archiwum kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Przysusze, portrety Antoniego Kolberga).
Kolejny wykład z cyklu „Spotkania Kolbergowskie w Muzeum” będzie okazją do zapoznania się z sylwetkami kobiet współpracujących z Oskarem Kolbergiem, zwłaszcza podczas realizacji programu „Lud”. Prelekcja odbędzie się 9 marca 2014 roku.