5 czerwca w Przysusze odbył się już po raz 62 przegląd tradycyjnego folkloru pod nazwą Dni Kolbergowskie. Jest to święto folkloru dedykowane wielkiemu Polakowi Oskarowi Kolbergowi, wybitnemu etnografowi, folkloryście i kompozytorowi urodzonemu w 1814 roku w Przysusze. Partnerem i współorganizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”
W przeglądzie brali udział muzycy i śpiewacy ludowi z regionu radomskiego. Oceniani byli w 5 kategoriach: zespoły śpiewacze, kapele ludowe, instrumentaliści, soliści śpiewacy oraz „Mistrz uczeń”. Dni Kolbergowskie to także eliminacje z regionu radomskiego do Kazimierza nad Wisłą na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.
W czasie trwania przeglądu można było zaobserwować niepowtarzalną atmosferę. Występy kapel i solistów instrumentalistów odbywały się nie tylko w muszli koncertowej, ale także w całym parku, spotykać było można grających muzykantów, których otaczali wielbiciele muzyki ludowej. Można zauważyć, że Dni Kolbergowskie mają duże zainteresowanie wśród wykonawców i miłośników tradycyjnego folkloru oraz że bierze w nich udział coraz więcej młodych wykonawców.
W tym roku do występów zgłosiło się 23 zespoły śpiewacze, 17kapel ludowych, 18 solistów śpiewaków i 8 instrumentalistów. Oceniała ich Komisja w składzie: Adolf Krzemiński– folklorysta, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej „Ziemia Radomska” – przewodniczący, prof. dr hab. Piotr Dahlig – Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Borucka-Szotkowska – Program II Polskiego Radia, Radiowe Centrum Kultury w Warszawie
Przeglądowi towarzyszyły warsztaty i kiermasz sztuki ludowej, pokaz i degustacja wyrobów pszczelarskich oraz potraw lokalnych przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich.
O godz. 12 w miejscowym Domu Kultury odbyła się konferencja, na której referaty wygłosili: dr hab. Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, mgr Izabela Kotlarska z Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu i dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka z Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
O godz. 17 ogłoszono wyniki przeglądu i wręczono nagrody. Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach: zespół śpiewaczy „Mirowianki” z Mirowa Starego, Kapela Jana Tarnowskiego z Domaniowa, instrumentalista Jan Kmita z Przystałowic Małych, śpiewaczka Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich. Prócz nagród otrzymali także statuetki z Oskarem Kolbergiem. Do Kazimierza wytypowano: Kapelę Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia, Kapelę Józefa Wyrwińskiego z Korzyc, Zespół Obrzędowy „Ostałki” z Ostałówka, Zespół Śpiewaczy „Mirowianki” z Mirowa Starego, instrumentalistów: Zbigniewa Ciechowicza z Rdzowa i Ryszarda Wlazło z Kłudna oraz śpiewaczkę Krystynę Krajewską. Ponadto w Kategorii „Mistrz i Uczeń” Marię Siwiec z Gałek Rusinowskich z uczniami Agatą Korycką z Nieznamierowic i Leną Popińską z Gałek Rusinowskich oraz Krystynę Szewczyk z Żanetą Żaczek z Tymienicy Starej.
Przez cały dzień na tarasie Muzeum im. Oskara Kolberga odbywały się warsztaty plastyczne dla najmłodszych, prowadzone przez animatora kultury - p. Anetę Szwaczyk. Dzieci uczestniczące w zajęciach mogły kolorować przygotowane wcześniej pleksi ze strojami i zabawkami ludowymi, spróbować swoich sił w tkaniu na papierowych krosnach oraz składać z papieru kufry posażne.
Wydarzenie współorganizowane przez LGD „Razem dla Radomki” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Organizatorami 62 Dni Kolbergowskich w Przysusze byli:
Tomasz Matlakiewicz - Burmistrz Miasta i Gminy Miasto Przysucha
Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze
Dom Kultury w Przysusze
Muzeum Wsi Radomskiej