Muzeum współpracowało przy projekcie edukacyjnym
W dniu 4 grudnia odbył się spacer edukacyjny "Śladami dziedzictwa kultury żydowskiej w Przysusze", zorganizowany w ramach projektu "Szkoła Dialogu". Muzeum zaoferowało pomoc merytoryczną w przygotowaniu przedsięwzięcia. Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze uczestniczyła w muzealnych zajęciach edukacyjnych, a następnie przy wsparciu edukatorów z Warszawy przygotowywała spotkanie.
"Szkoła Dialogu" to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu, którego celem jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Uczestniczące w programie szkoły otrzymują tytuł "Szkoły Dialogu". Jest on przyznawany na rok, a kryterium jego otrzymania jest udział uczniów w czterech warsztatach prowadzonych przez trenerów Forum oraz zrealizowanie projektu upamiętniającego społeczność żydowską w swojej miejscowości i przesłanie sprawozdania.
Na Placu Oskara Kolberga w Przysusze o godz. 10.00 zebrała się liczna grupa chętnych "spacerowiczów". Po krótkim komentarzu wprowadzającym, wystąpiły dwie uczennice: jedna odgrywała rolę cadyka przysuskiego - "Świętego Żyda", druga - żydowskiej dentystki Fejgi Kagan, która przed wojną praktykowała w Przysusze. Uczestnicy wycieczki obejrzeli następnie ślad po mezuzie w jednym z dawnych domów żydowskich przy Placu Kolberga oraz budynek mykwy, dawnej łaźni. W miejscu, gdzie znajdowała się brama getta wysłuchali informacji o powstaniu i likwidacji getta, a następnie przeszli na cmentarz żydowski. Wewnątrz oheli mogli zobaczyć symboliczne groby cadyków, kwitłech oraz pokruszone macewy na terenie cmentarza. Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie synagogi oraz krótka prelekcja o ruchu chasydzkim. Spacer edukacyjny zakończył się pozowaniem do wspólnej fotografii oraz degustacją ciasteczek "Uszu Hamana", wypiekanych tradycyjnie na żydowskie święto Purim.
Życzymy młodzieży powodzenia w kolejnych etapach konkursu w Warszawie!