Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zaprasza do składania wniosków o przyznanie ogólnopolskiej Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury Ludowej".
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zaprasza do składania wniosków o przyznanie ogólnopolskiej Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury Ludowej”.
Patronem ogólnopolskiej Nagrody „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor. Urodzony w 1814 r. w Przysusze. Wybitny badacz kultury ludowej obszaru całej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Jego spuścizna naukowa, dokumentująca ustne przekazy tradycji i przejawy żywej twórczości artystycznej w ich regionalnym zróżnicowaniu, jest największym XIX- wiecznym zbiorem źródeł i opracowań kultury ludowej w skali europejskiej.
Nagroda ustanowiona została w 1974 roku na Mazowszu płockim, w gronie twórców czasopisma społeczno-kulturalnego „Barwy”. Od początku miała rangę wyróżnienia ogólnopolskiego. W latach 1986 - 2001 była realizowana przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury w Warszawie. Od 2002 roku jej organizację prowadzi Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło (od 1974 r. ) i Narodowego Centrum Kultury (od 2010 r.).
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od początku sprawuje patronat i jest głównym fundatorem przyznawanych wyróżnień. Nagrody finansują także instytucje działające na rzecz kultury ludowej: Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Nagroda im. Oskara Kolberga wskazuje znaczenie dziedzictwa kultury ludowej jako jednego z fundamentów kultury narodowej; decydującego o bogactwie i kulturowej różnorodności; stanowiącego istotny element współczesnego obrazu kulturowego Polski.
Nagroda honoruje dorobek i wyraża uznanie dla twórców, animatorów, naukowców, badaczy oraz instytucji i organizacji wspierających kulturę ludową. W dotychczasowych edycjach wyróżniano artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej, obrzędowej, rękodzielniczej; w kategorii śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Nagradzano tych, którzy przekazują wiedzę o kulturze rodzimej, wskazują na jej bogactwo i różnorodność, dokumentują, chronią i zachowują dla przyszłości, organizują przedsięwzięcia artystyczne popularyzujące folklor i sztukę.