22 lutego przypada 205. rocznica urodzin Oskara Kolberga - polskiego kompozytora, etnografa i folklorysty, urodzonego w Przysusze w 1814 r.
Z tej okazji Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze oraz Kapela Niwińskich zaprasza na koncert muzyki tradycyjnej z okolic Przysuchy.
22 lutego (piątek) godzina 18:00, siedziba Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
Wykonawcy: Kapela Niwińskich i Muzykanci z okolic Przysuchy.
W programie: muzykowanie na dwoje skrzypiec, bęben i basy, potańcówka oraz prezentacje filmów o muzykantach i wspomnienia o nich.
Urodzinowe spotkanie w gronie twórców ludowych, muzykantów i miłośników muzyki tradycyjnej będzie również okazją do prezentacji publikacji muzycznych promujących Region Radomski; miejsca niezwykle bogatego i fascynującego w dziedzinie muzyki wiejskiej. W ofercie sprzedażowej Muzeum są płyty: "Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich", "Kapela Jana Kmity i Lipców" oraz płyty wydawnictwa Muzyka Odnaleziona, m.in.: "Mazurki do wynajęcia", "Kajocy. Wokół Kędzierskich", "Kolberg po żydowsku", jak również ostatnie wydawnictwo Kapeli Niwińskich "Czas wesela. Muzyka żydowska z zapisów Oskara Kolberga i z pamięci wiejskich muzykantów". Są to wydawnictwa dokumentujące muzykę instrumentalną i śpiew Regionu Radomskiego, gdzie muzyka ludowa przetrwała na największą skalę. To w tym miejscu jest najwięcej wciąż aktywnych wiejskich muzykantów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodym pokoleniem. Piątkowy koncert w Muzeum będzie właśnie spotkaniem dwóch generacji pasjonatów tradycyjnej muzyki.
Niebawem planowany jest remont siedziby Muzeum, który potrwa ponad rok. Dlatego też urodzinowy koncert jest możliwością, aby na miejscu zakupić promowane wydawnictwa muzyczne. Na czas remont wydawnictwa muzyczne i książkowe upowszechniające nasz region będą dostępne w Księgarni w Przysusze przy ulicy Grodzkiej. Można również dokonać zakupu poprzez stronę www.muzeum-radom.pl w zakładce sklep on-line.
Podczas urodzinowego koncertu Kapela Niwińskich zaprezentuje projekt "Skrzypce Bogusza", poświęcony tradycji muzycznej legendarnego skrzypka Jana Bogusza z Kamiennej Woli - wsi położonej na pograniczu radomsko-opoczyńskim. Więcej o projekcie: Skrzypce Bogusza
DL