Festiwal Ziemniaka odbył się 22 września 2024 r. w Muzeum Wsi Radomskiej. Ta cykliczna impreza zgromadziła w tym roku około 10 tysięcy turystów. Wydarzenie ukazało działania podejmowane przez mieszkańców wsi regionu radomskiego w okresie jesiennym. Dotyczyło to zarówno prac polowych, takich jak kopanie i zbieranie ziemniaków, przygotowanie użytków pod przyszłoroczne uprawy, ale także zwyczajów i wierzeń związanych z tym okresem. Istotnym elementem prezentowanym rokrocznie były aktywności przydomowe w gospodarstwie np.: kiszenie kapusty. W celu jak najwierniejszego zaprezentowania tych wydarzeń, zaprosiliśmy koła gospodyń wiejskich, zespoły obrzędowe oraz doświadczonych rolników, którzy zaprezentowali kunszt sztuki agrarnej przy użyciu zabytkowych maszyn z kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej. Zespół Obrzędowy "Zaborowianki" z Zaborowia przedstawił pokaz ręcznego kopania ziemniaków motykami, a na scenie obrzęd "Okrężna po wykopkach". Artystom zapewniono usługę elektroakustyczną, technikę estradową w tym: nagłośnienie, oświetlenie, prowadzenie imprezy i obsługę konferansjerską. Do aranżacji sceny wykorzystano zakupione kostki słomy. W celu zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych, wynajęto przenośne kabiny toaletowe.
„Festiwal Ziemniaka” był również niepowtarzalną okazją do zabawy przy dźwiękach tradycyjnych melodii ludowych z regionu radomskiego. Na „scenie pod dębem” zaprezentowały się: Kapela Zdzisława Kwapińskiego, Kapela Krzysztofa Rokicińskiego i Zespół ludowy Pieśni i Tańca "Wolanianki". Istotnym elementem programu była możliwość podziwiania twórczości rękodzielniczej prezentowanej na terenie „Zespołu wiejskiego” Muzeum m.in. z garncarzami, plecionkarzami, rzeźbiarzami, hafciarkami itp. Niesłabnącym zainteresowaniem podczas tegorocznego wydarzenia, cieszyło się rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego pn. „Potrawa regionalna z ziemniaków”, którego celem było ukazanie tradycji kulinarnych regionu radomskiego, budowanie tożsamości kulturowej w oparciu o ciągłość tradycji przekazywaną z pokolenia na pokolenie oraz wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy jego uczestnikami. Do konkursu zgłosiło się 38 kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i zespołów folklorystycznych z regionu radomskiego, a jury oceniło w sumie 35 potraw. Koła, które przygotowały najlepsze potrawy zostały nagrodzone, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Na zakończenie festiwalu odbył się pokaz kulinarny jednego z najbardziej znanych kucharzy Karola Okrasy. Festiwal Ziemniaka skierowany był do szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców. W czasie jego trwania była możliwość przyjrzenia się licznym pokazom: oprócz pokazu ręcznego kopania ziemniaków również: pokaz kopania ziemniaków kopaczką konną zapewniła stajnia Carino, pokaz orki pługiem, pokaz siewu żyta ręcznego z płachty, pokaz bronowania ciągnikiem S-15, pokaz pracy kultywatora, pokaz wyplatania koszy na ziemniaki, pokaz ciesielski, pokaz robienia wykręcaków. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz szatkowania i ubijania kapusty w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich "Zdziechowianki". Najmłodsi uczestnicy festiwalu wzięli udział w przygotowanych dla nich warsztatach tkackich. Po wykopaniu ziemniaków, upieczeniu ich w popiele na dzieci czekała grupa opowiadaczy " Baśnie z Sześciu Stron Świata", którzy zabrali dzieci w świat ludowych opowieści i bajek.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia muzeum zapewniło dodatkową ochronę. Wszelkie materiały graficzne reklamujące imprezę wykonało Studio Inferno Tomasz Płonka. Firma Virgo była odpowiedzialna za wydruk plakatów i dyplomów. Firma Górmar rozkleiła plakaty promujące Festiwal Ziemniaka.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.
Zadanie w całości zrealizowane z dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Kwota dotacji: 63 960,00