Ekspozycja prezentująca prace Jordana Sobierajskiego – malarza związanego z Przysuchą.
Wystawa czynna do 24 listopada 2024 r.
Wernisaż: 6 września 2024 r., godz. 18.00
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Al. Jana Pawła II nr 11
Na wydarzenie obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł
Ekspozycja ze zbiorów artysty.
Patronat medialny: Ziemia Przysuska, Gość Niedzielny, Echo Dnia, Radio Radom, Radio Rekord, TvDami, Co za dzień, 7dni.
Partner: Piekarnia Fogiel&Fogiel
Kuratorki wystawy: Dominika Lefek, Justyna Plaskota
Muzeum w Przysusze od wielu lat staje się ośrodkiem wystawiennictwa i dokumentacji sztuki współczesnej artystów związanych z tym regionem – pochodzeniem, zamieszkaniem, zainteresowaniami jego historią, kulturą, walorami przyrody. Odbywały się już ekspozycje prac Barbary Szubińskiej, Stanisława Baja, Andrzeja Bieńkowskiego, Janusza Dziurawca, Roberta Jankowskiego. Obecna wystawa jest próbą przedstawienia sylwetki malarza Jordana Sobierajskiego i profilu jego twórczości.
Jordan Sobierajski (ur. 1984 r.) – malarz, rysownik, kompozytor. Pochodzi ze Skrzyńska k/Przysuchy. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Przysusze. Ukończył Uniwersytet Humanistyczno-Pedagogiczny Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Pedagogiczny i Artystyczny, Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – dyplom z zakresu malarstwa obroniony z wyróżnieniem w 2009 r. oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie – dyplom z zakresu malarstwa oraz z przedmiotu rzeźba obroniony w 2012 r. W 2013 r. podjął naukę na Studiach doktoranckich na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym UJK w Kielcach. W latach 2016 – 2018 wykładał rysunek oraz malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych w Kielcach. Od 2013 r. do chwili obecnej pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa oraz rzeźby w państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in.: 2011 i 2012 – wystawy „In Via” i „Gdzie jest brat twój?” Podziemia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie, 2012 – wystawa „Noc Myśli” Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, 2012 – Galeria „La Perla”, Kraków, 2013 – wystawa „Retrospektywa”, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarstwo J. Sobierajskiego cechuje mimetyzm poparty szlifem warsztatowy. W swojej twórczości szeroko eksploruje tematy związane z człowiekiem porusza sferę zarówno phisis oraz duchową.
Poszukiwania artystyczne Jordana Sobierajskiego dotyczą głównie człowieka. Człowiek jako forma, jako jednostka, która posiada w sobie dualność natur. W swoich pracach często pragnie zarysować swoisty charakter postaci poprzez m.in. kolorystykę, gest, dobór kadru. Stara się eksplorować pokłady ludzkiej psychiki przenosząc swoje spostrzeżenia na papier i płótno. Tworząc kieruje się intuicją i sercem. Stara się ustawicznie poszerzać swój język plastyczny poprzez zastosowanie m.in. nowych mediów, malarstwa tabletowego. Zawsze jednak powraca do klasycznych form malarstwa – malarstwa olejnego. W przyszłości pragnie połączyć w jedną spójną całość malarstwo – rzeźbę – rysunek oraz muzykę, którą komponuje. Uważa, że zmiany technologiczne, jakie zachodzą m.in. w malarstwie – nowe media oraz połączenie klasycznego warsztatu mogą zaowocować nowatorskim podejściem a nawet wpisać się na stałe w klasyczny kanon malarstwa, by jednocześnie stać się dopełnieniem tej nigdy nie kończącej się drogi eksploatacji twórczej.
Na wystawie będziemy prezentować prace zakresu malarstwa olejnego - głównie wielkoformatowe portrety oraz prace rysunkowe.
Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo.
Bilet wstępu: 1 zł