Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze organizuje powitanie wiosny – chodzenie z gaikiem.
21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Z pogodą w tym czasie bywa różnie – czasem jeszcze leży śnieg, następnego roku pierwsze wiosenne kwiaty puszczają już pąki, innego na zewnątrz panuje przedwiosenna plucha. Mimo to w kulturze ludowej już pierwsze oznaki wiosny sprawiały, że chętnie tę porę roku przywoływano różnorodnymi zwyczajami. Jak wyglądało powitanie wiosny przed stu laty?
Najbardziej znanym z ludowych zwyczajów powitania wiosny jest topienie Marzanny. Dzień po utopieniu Marzanny odbywał się kolejny zwyczaj – chodzenie z gaikiem. Młode dziewczęta stroiły świerkową lub sosnową gałązkę w kolorowe wstążki, kwiaty z papieru i bibuły, wydmuszki jaj i inne podobne ozdoby. Tak powstały gaik lub maik, lato, nowe latko, lateczko, które zwiastowało nadejście upragnionej wiosny. Dziewczęta znów chodziły od chaty do chaty, śpiewając i wykrzykując radośnie. Za „przyniesienie wiosny” do wsi gospodynie dawały dziewczętom jajka, kawałki placków, a nawet drobne pieniądze. W ten sposób dopełniały się obrzędy powitania wiosny – złe moce zostały przepędzone, a witalność i nowe życie znów zaczynały rozkwitać.
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze organizuje powitanie wiosny – chodzenie z gaikiem. Zapraszamy do udziału przedszkola, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy przy dźwiękach kapeli będą celebrowali radosne przyjście wiosny. W poznawaniu dawnych tradycji związanych z przyjściem wiosny wprowadzi nas Z. Ciechowicz.
Informujemy, że warsztaty odbędą się 20-21 marca w Domu Kultury w Przysusze w godzinach:
9.00–10.00 – szkoły podstawowe
10.15–11.15 – przedszkola
11.30–12.30 – szkoły podstawowe
12.45–13.45 – szkoły średnie
Lekcja dostępna w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu, jako lekcja muzealna lub pakiet edukacyjny (lekcja muzealna i zwiedzanie muzeum).
Rezerwacji mogą Państwo dokonać TUTAJ.