Zamknij

Wakacje bez komputera - zabawy w terenie

Wakacje bez komputera - zabawy w terenie

W Muzeum Wsi Radomskiej, jak co roku Dział Zieleni i Hodowli zabiera dzieci z półkolonii na zajęcia terenowe.

Wakacje! Nareszcie wakacje i mnóstwo czasu wolnego. Pytanie co z nim zrobić? Pierwsze o czym wszyscy marzą to odespać zaległości, ale po dwóch dobach spania na okrągło każdy jest już wyspany. Co więc robić dalej? Perspektywa spędzania czasu na kanapie z kotem przed telewizorem jest mało kusząca. Kot jest mało towarzyski, a w telewizji same powtórki. Ale jest przecież nasz niezawodny laptop, komputer, telefon. Można oglądać do woli filmy, grać w różne gry, no i ten wszechobecny facebook. Po rozważnym zastanowieniu się każdy przyzna, że nie jest to najlepszy pomysł na spędzenie wakacji. Komputer jest z nami cały rok. Typowy komputerowiec ma bladą cerę, podkrążone oczy i ciągle jest zmęczony. Może więc ciekawszą opcją jest wyjście z kolegami w teren. Złapiemy opaleniznę, a świeże powietrze postawi nas na nogi. Do zabawy wystarczy dobry humor i wyobraźnia.

W Muzeum Wsi Radomskiej, jak co roku Dział Zieleni i Hodowli zabiera dzieci z półkolonii na zajęcia terenowe. Każdy kto usłyszy stwierdzenie: „nauka poprzez zabawę” kręci nosem i mruczy: nie będę się uczył w wakacje. Warto jednak poznać kilka dziko rosnących roślin jadalnych. Samodzielnie zebrane prosto z krzaczka jeżyny, borówki, poziomki, jagody poza tym, że są bardzo smaczne, dostarczą nam różnych witamin i mikroelementów, których brakuje w przetworzonej żywności jaką jadamy na co dzień. I tu warto mieć pod ręką osobę, która nauczy nas odróżniać rośliny jadalne od tych trujących. Na polach i łąkach też znajdziemy coś do zjedzenia. Zupa szczawiowa to pychota, a zamiast rosołu podajemy zupę z pokrzyw. Można spróbować, jak smakuje ziarno zbóż wyjęte prosto z kłosa zanim zostanie zmielone na mąkę (należy się upewnić, że w pobliżu nie prowadzone były żadne opryski). Jak już się najemy to rozglądamy się za zwierzętami. Każdy kocha zwierzątka. Im większe i bardziej puchate tym lepiej. Jednak nie próbujmy przytulać się do misia, robić selfie z łosiem, ani bawić się w torreadora na polu z bykiem. Przytulamy tylko te zwierzęta, które znamy albo ich opiekunowie na to pozwolą. Wszystkie inne podziwiamy z bezpiecznej odległości. Ktoś zniecierpliwiony zapyta: a gdzie jest pora na zabawę? Proszę bardzo. Propozycja dla tych, którzy nie wyjadą nad morze, a chcieliby być kapitanem statku albo piratem. Budujemy łódki. Potrzebny jest kawałek kory (nie odrywamy z drzewa, na pewno znajdziemy na ziemi). Do tego przyda się wykałaczka lub niewielki patyk, który posłuży za maszt. Żeby nasz okręt był w pełni ekologiczny zrywamy z drzewa lub krzewu jeden dorodny liść (jeżeli nie złamiemy gałęzi i zerwiemy ostrożnie jeden lub dwa liście to drzewu nie stanie się nic złego). Z liścia zrobimy żagiel. Montowanie łodzi jest bardzo proste. Wykałaczkę wbijamy w korę. Patyk można przylepić gumą do żucia. Liść nadziewamy na patyk w dwóch miejscach i gotowe. Szukamy odpowiedniego miejsca (dzieci do wody wchodzą tylko pod opieką osób starszych). Jeżeli w pobliżu mamy strumyk to rozgrywamy zawody, która łódka szybciej popłynie. W basenie lub oczku wodnym możemy urządzić bitwę morską. To tylko kilka pomysłów na to, jak spędzić fajnie wakacyjny czas poza domem z dala od komputera.


Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .