Zamknij

Zacznij własną uprawę

Zacznij własną uprawę

Zostaliśmy w domach i spokojnie czekamy, ale szczególnie ci z nas, którzy mieszkają w blokach, wyjątkowo tęsknią za wiosną. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zaczęli z nami własną uprawę. Co myślicie o tym, by wysiać rzeżuchę?

Zieleń wielkanocna
Święta Wielkanocne były czasem, który praktycznie kończył termin wysiewu owsa. To ważne zboże jare bardzo dobrze znosi wczesnowiosenne przymrozki i kiełkuje w temperaturze 2-3 stopni. Uprawa owsa, przeznaczanego głównie na pasze dla bydła była bardzo rozpowszechniona na tradycyjnej wsi. Nasi przodkowie, wracając z uroczystej mszy rezurekcyjnej, cieszyli oczy bujną trawką kiełkującego śmiało owsa. Tą wiosenną radość wnoszono z pól do domów, a w miastach, gdzie nieco jej brakowało, radzono sobie, siejąc rzeżuchę.


Pieprzyca siewna
To rodzaj warzywa, roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych, wysiewana w tym samym terminie co owies. Pochodzi z Azji, Iranu, Dalekiego Wschodu, ale uprawiana jest i dziczeje na całym świecie. Ta polna ma około 60 cm wysokości, jej listki mają długie ogonki, a kwiatuszki rosną w białych lub bladoróżowych gronach. W Polsce jej uprawa niezmiennie kojarzona jest ze świętami Wielkanocy, gdy dekoruje nasze stoły i ubogaca kompozycje ozdób.


Właściwości
Rzeżucha to ogromne bogactwo witamin i minerałów. Zawiera sporo witaminy C, E, B i K oraz prowitaminę A, białko, potas i żelazo. Niektórych nieco zniechęca charakterystyczny zapach, wynikający ze sporej zawartości olejów lotnych. Być może dlatego tak chętnie używana jest jako dodatek do sałatek i jaj, serwowanych w trakcie Wielkanocy, bo wspomaga trawienie i przyspiesza przemianę materii. Ma też działanie moczopędne i co istotne, dla nastolatek, doskonale wpływa na cerę. Z rzeżuchy można zrobić wcierkę do włosów, która doskonale odżywi cebulki. Wystarczy sporą garść rośliny zagotować i przecedzić przez gazę.


Jak uprawiać?
Roślina nie ma dużych wymagań. Wystarczy podłoże z waty, ligniny, czy inne, które dobrze absorbuje wodę. Układamy je w płaskim naczyniu, na przykład na talerzu i rozsypujemy ziarna. Jeśli będziemy pamiętać o codziennym podlewaniu w święta nasze oczy, ucieszą bujne, zielone listki.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .