Zostaliśmy w domach i spokojnie czekamy, ale szczególnie ci z nas, którzy mieszkają w blokach, wyjątkowo tęsknią za wiosną. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zaczęli z nami własną uprawę. Co myślicie o tym, by wysiać rzeżuchę?
Zieleń wielkanocna
Święta Wielkanocne były czasem, który praktycznie kończył termin wysiewu owsa. To ważne zboże jare bardzo dobrze znosi wczesnowiosenne przymrozki i kiełkuje w temperaturze 2-3 stopni. Uprawa owsa, przeznaczanego głównie na pasze dla bydła była bardzo rozpowszechniona na tradycyjnej wsi. Nasi przodkowie, wracając z uroczystej mszy rezurekcyjnej, cieszyli oczy bujną trawką kiełkującego śmiało owsa. Tą wiosenną radość wnoszono z pól do domów, a w miastach, gdzie nieco jej brakowało, radzono sobie, siejąc rzeżuchę.
Pieprzyca siewna
To rodzaj warzywa, roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych, wysiewana w tym samym terminie co owies. Pochodzi z Azji, Iranu, Dalekiego Wschodu, ale uprawiana jest i dziczeje na całym świecie. Ta polna ma około 60 cm wysokości, jej listki mają długie ogonki, a kwiatuszki rosną w białych lub bladoróżowych gronach. W Polsce jej uprawa niezmiennie kojarzona jest ze świętami Wielkanocy, gdy dekoruje nasze stoły i ubogaca kompozycje ozdób.
Właściwości
Rzeżucha to ogromne bogactwo witamin i minerałów. Zawiera sporo witaminy C, E, B i K oraz prowitaminę A, białko, potas i żelazo. Niektórych nieco zniechęca charakterystyczny zapach, wynikający ze sporej zawartości olejów lotnych. Być może dlatego tak chętnie używana jest jako dodatek do sałatek i jaj, serwowanych w trakcie Wielkanocy, bo wspomaga trawienie i przyspiesza przemianę materii. Ma też działanie moczopędne i co istotne, dla nastolatek, doskonale wpływa na cerę. Z rzeżuchy można zrobić wcierkę do włosów, która doskonale odżywi cebulki. Wystarczy sporą garść rośliny zagotować i przecedzić przez gazę.
Jak uprawiać?
Roślina nie ma dużych wymagań. Wystarczy podłoże z waty, ligniny, czy inne, które dobrze absorbuje wodę. Układamy je w płaskim naczyniu, na przykład na talerzu i rozsypujemy ziarna. Jeśli będziemy pamiętać o codziennym podlewaniu w święta nasze oczy, ucieszą bujne, zielone listki.