Umiesz już zrobić kwiatki z bibuły? Może pora na trudniejsze wyzwanie! Spróbuj połączyć je w wianek i zrób piękną i symboliczną dekorację kwiatową.
Symbolika
Wianek był niegdyś nieodzownym elementem przypisanym panieństwu. Starosłowiańskie, dziewicze wianki wyplatano z ziół, żywych kwiatów. Nie mogło w nich zabraknąć ruty, bylicy czy rozmarynu. Chronił dziewczęta przed demonami i zabezpieczał przed złymi mocami. Początkowo to właśnie wiankami wymieniała się para młoda, gdy przysięgała sobie wierność i zamierzała wstąpić w związek. Ta wymiana wieńców przetrwała w religii prawosławnej. W zwyczajach katolickich wianek nosi tylko panna młoda, jako znak swego dziewictwa i gotowości do zawarcia związku. Zdejmowano go z jej głowy w trakcie tradycyjnych oczepin, co było jasnym znakiem, że od tej chwili staje się stateczną mężatką. Wianki towarzyszyły wielu obrzędom, ale najistotniejsze były w Noc Kupały, nieco bliżej nam znaną jako późniejsze sobótki. To w czasie tej magicznej nocy panny rzucały swoje wianki na wodę i czekały, czy wyłowi je ich ukochany. Zatonięcie wianka, skutkowało staropanieństwem, czyli wyjątków złą wróżbą na przyszłość.
Magia Alkmeny
Wianki można powiązać z magią Alkmeny, czyli zwyczajami związanymi z magią węzłów (rozplatania i wiązania). Nazwa pochodzi z mitologii greckiej, w której przetrwała opowieść o Alkmenie, matce Heraklesa, której poród utrudniała wściekła Hera. By opóźnić przyjście na świat herosa, splatała ona wszystko dookoła rodzącej. Właśnie z aktem narodzin kojarzona jest najczęściej magia Alkmeny, ale równie często zamknięte kręgi mają stanowić zabezpieczenie przed siłami zła. Być może stąd zwyczaje wieszania dekoracyjnych wianków na drzwiach naszych domów?
Jak zrobić?
Wianek z bibułowych kwiatów może być wdzięcznym nakryciem głowy dziewczynki lub piękną dekoracją, którą zawiesisz na drzwiach, w oknie czy na ścianie. Jego wielkość zależy od ilości kwiatków, których użyjesz do ich zrobienia. Krąg wystarczy wykonać z drutu, a do niego kolejno doczepiać kwiatuszki. Wykończenie zieloną bibułą i kilkoma listkami doda wianuszkowi lekkości.