W tym roku nie brakuje wiosennego deszczu. Przyroda w Muzeum korzysta z obfitości wody – rozwija się bujna zieleń, kwitną kwiaty, zwierzęta nie cierpią z powodu pragnienia. Ale, ale… znając chwiejność naszego klimatu, lepiej przygotować się na suszę. A dokładniej – przygotować na wypadek suszy wsparcie dla zwierząt żyjących w naszym otoczeniu.
Zimą robiliśmy wspólnie prosty karmnik dla ptaków, pamiętacie? Teraz czas obfitości pokarmu powrócił, a muzealne obserwatorium przyrody informuje o wzmożonej aktywności dzięciołów, sikor, kowalików, zięb, strzyżyków, wilg, kosów i innych skrzydlatych stworzeń. Świeżo uplecione lub wyremontowane gniazda zapełniają się, sezon lęgowy w pełni! Ptaki uwijają się w poszukiwaniu jedzenia… Koniecznie potrzebują także dostępu do wody! Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej doskonałym wodopojem jest rzeka Kosówka, tworząca zakola i płycizny łatwo dostępne dla zwierząt. Ponieważ rzeka płynie przez zalesiony teren, zwierzęta czują się tam bezpiecznie i w spokoju korzystają z jej zasobów. Są jednak miejsca, w których nie tak łatwo znaleźć wodę. Szczególnie dotyczy to zabudowanych obszarów miejskich, z których opady uciekają bardzo szybko oraz pozostałych terenów podczas powracających coraz częściej okresach suszy…
Jeśli mieszkasz w mieście, widzisz z pewnością, że po deszczu, nawet najmniejsze kałuże są oblegane przez ptaki. Brak retencji (zatrzymywania, gromadzenia) wody jest problemem w terenie pozbawionym zieleni, poprzecinanym siecią rur, odpływów i kanałów… Ptaki unikają takich miejsc, a jeśli mimo wszystko żyją w nich, muszą pokonywać duże odległości by móc ugasić pragnienie. Na wsiach wbrew pozorom także niełatwo o bezpieczny wodopój. Szczególnie trudne dla zwierząt są dłuższe okresy bez opadów, z którymi w naszym klimacie zmagamy się każdego roku.
Jeśli chcesz pomóc swoim ptasim sąsiadom, możesz zapewnić im dostęp do wody w swoim ogrodzie lub nawet na balkonie, czy tarasie. To bardzo proste! Jeśli w twoim otoczeniu nie ma miejsc, w których samoistnie gromadzi się deszczówka, w łatwy sposób sam możesz stworzyć poidełko. Wystarczy dość szerokie, a płytkie naczynie uzupełniane przez Ciebie regularnie świeżą wodą. Jeśli mieszkasz na wsi, z takiego naczynka na pewno chętnie skorzystają także inne drobne zwierzęta.
Do wykonania poidełka dla ptaków potrzebne Ci będą: doniczka z gliny, podstawka do doniczki z gliny (lub inne płaskie naczynie – nie wykonane z plastiku), klej do klejenia na gorąco, farby akrylowe do ozdobienia poidełka (opcjonalnie).
Instrukcję wykonania znajdziesz w naszym filmie.
UWAGA!
Do takiego poidełka chętnie mogą zaglądać także owady, m.in. zapylacze. Naczynie z otwartą taflą wody, może być jednak dla nich zagrożeniem – mogą się w niej utopić! W kolejnym artykule pokażemy, jak zorganizować pojnik przeznaczony specjalnie dla owadów.