W poprzedzającym święta Bożego Narodzenia adwencie, praktykowany był niegdyś zwyczaj własnoręcznego wykonywania ozdób choinkowych: papierowych i słomkowych łańcuchów, siatek i koszyczków na bakalie, wisiorków z koralików, jeżyków, pajączków, gwiazdek, pawich oczek, aniołków, baletnic i wielu innych.
Zwyczaj samodzielnego tworzenia zarówno przez dzieci jak i dorosłych zabawek na choinkę, stanowił nieodłączny element przygotowań świątecznych. Służyły temu gromadzone w domach ze znacznym wyprzedzeniem arkusze kolorowego papieru, bibuła, złota i srebrna tektura, słomki, koraliki, skrawki włóczki, kolorowe szablony oraz oleodruki (twarze aniołków, baletnic itp.). Popularne były również ozdoby z wydmuszek. Choinkę zdobiły także wypiekane ciasteczka, pierniki, jabłka, orzechy i cukierki. Powieszona na czubku drzewa gwiazda owijana była sreberkiem.
Najbardziej tradycyjną i do tego wyłącznie polską ozdobą choinkową były ozdoby z opłatka. Wieszano je na choinkach pod postacią przestrzennych konstrukcji, tzw. światów, miniaturowych kołysek bądź jednopłaszczyznowych wycinanek.
Ozdoby choinkowe sprowadzać miały na dom wszelką pomyślność i błogosławieństwo, dlatego starano się, by na choince znajdowało się ich jak najwięcej.
Szukając inspiracji do wykonania ozdób choinkowych sięgnęliśmy do wzorów z lat 20. ubiegłego stulecia. Przedstawiamy przykładowe zabawki na choinkę wykonane dokładnie według instrukcji znajdujących się w wydawnictwie „poświęconemu sprawom prowadzenia domu i gospodarstwa kobiecego” (seria: „Życie praktyczne”, Towarzystwo Wydawnicze „Bluszcz”, Warszawa 1926). Autorką publikacji pt. „Ozdoby choinkowe” jest Maria Podhorska. W załącznikach zamieszczamy zarówno oryginalne instrukcje wykonania ozdób choinkowych, jak również przygotowane przez nas szablony mające na celu ułatwienie pracy nad wybranymi przez nas dekoracjami choinkowymi.
fragment wstępu ww. publikacji:
Jak ubrać choinkę
Coroczną troską, a zarazem wielką radością rodziców i starszych dzieci jest myśl o ubraniu choinki. Zabawki i ozdoby kupowane po sklepach rzadko są ładne, a w dodatku drogo kosztują i nie wszędzie można je dostać, najlepszem więc rozwiązaniem tej sprawy jest przygotowanie własnoręcznie wszystkiego, czem drzewko ozdobić pragniemy. Robota miła i nietrudna zapełni nam długie zimowe wieczory, a w rezultacie da zadowolenie posiadania ładnie ubranej choinki, za cenę kilku zaledwie ozdób. Pragnąc tę myśl zrealizować i dopomóc tym, którym fantazji nie starczy na skomponowanie barwnych i efektownych zabawek, podaję szereg ozdób naturalnej wielkości wraz z dokładnym opisem ich wykonania, w nadziei, że przyczynię się do tego, aby w wielu polskich domach zajaśniała choinka własnemi rękami przystrojona, a przytem ładna i swojska…
(Maria Podhorska, Ozdoby choinkowe, seria: „Życie praktyczne”, Towarzystwo Wydawnicze „Bluszcz”, Warszawa 1926)
źródło: https://polona.pl/item/ozdoby-choinkowe,MTUxNDE2Nzg/