Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały. Gdzie ty mieszkasz? Między swemi. W jakim kraju? W polskiej ziemi. Czym ta ziemia? Mą Ojczyzną. Czym zdobyta? Krwią i blizną. Czy ją kochasz? Kocham szczerze. A w co wierzysz? W Polskę wierzę. Coś ty dla niej? Wdzięczne dziecię. Coś jej winien? Oddać życie.
Każde państwo ma swoje własne symbole, które podkreślają jego niezależność, dumę. Są one związane z tradycją historyczną. Symbolami narodowymi wyrażamy nasz szacunek do Ojczyzny. Stanowią też o tożsamości państwa, narodu i obywateli. Godło, flaga i hymn są symbolami naszego kraju.
Godło Polski to Orzeł Biały. Jest to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Jest to jeden z najstarszych w świecie herbów.
Flaga Polski składa się z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego. Są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego – biały herbowy Orzeł, czerwony barwa pola tarczy.
Hymn państwowy “Mazurek Dąbrowskiego” jest najmłodszym z naszych symboli narodowych. Słowa napisał Józef Wybicki do nieznanej melodii dla żołnierzy Legionów Polskich formowanych przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech. Podczas odtwarzania lub śpiewania hymnu państwowego musimy zachować spokój i powagę.
Polskie symbole narodowe to nie tylko hymn, godło czy flaga, ale także stroje ludowe czy legendy.
Kokarda narodowa, mylnie zwana także kotylionem, to również narodowy symbol Polaków noszony przede wszystkim podczas świąt narodowych tak jak Święto Konstytucji 3 maja. Jest to kolista rozetka w barwach biało-czerwonych. Średnica kokardy narodowej powinna wynosić od 4 do 6 cm i powinna składać się z dwóch okręgów białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. Barwy te zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone.
Przepis na... kokardę narodową
Rzeczy potrzebne do wykonania kokardy narodowej:
- arkusz papieru koloru białego
- arkusz papieru koloru czerwonego
- klej, dwustronna taśma klejąca
- nożyczki
- patyczek lub agrafka
Jak to zrobić?
- Z białego i czerwonego papieru wycinamy paski o szerokości ok. 2 cm. Dodatkowo z białego 2 kółka.
- Końcówki pasków sklejamy ze sobą by powstały łezki.
- Do kółka naprzemiennie przyklejamy białą i czerwoną łezkę.
- Drugie przyklejamy z tyłu kokardy by ją troszkę usztywnić.
- W zależności jak długie miałeś paski i jak dużą udało Ci się zrobić kokardę można dokleić agrafkę lub patyczek
Poprzez symbole narodowe wyrażamy szacunek i miłość do Ojczyzny.