20 lutego o godz. 13.00 w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze otwarto nową wystawę czasową.
20 lutego o godz. 13.00 w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze miał miejsce wernisaż wystawy „Obrazy Marianny Wiśnios ze wsi Rataje”, z cyklu prezentującego twórczość laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga.
Na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych,członkowie organizacji społecznych, reprezentanci mediów, mieszkańcy Przysuchy oraz młodzież szkolna. Komisarz wystawy Katarzyna Markiewicz powitała gości, następnie przedstawiła inicjatywy, projekty i przedsięwzięcia, które Muzeum realizowało w Roku Oskara Kolberga. Po omówieniu projektu "Nagroda Kolberga" autorka wystawy zaprosiła uczestników spotkania do zapoznania się z pracami Marianny Wiśnios, laureatki Nagrody im. Oskara Kolberga (1991), zaprezentowała krótki biogram artystyczny malarki, przybliżyła kulisy warsztatu i cechy osobowości artystki. W sali bigraficznej goście obejrzeli film dokumentalny o Mariannie Wiśnios zrealizowany przez TV Dami w Radomiu.
Marianna Wiśnios (1914–1996) - malarka, której samorodny talent i twórczość należy do najciekawszych zjawisk artystycznych z pogranicza sztuki ludowej i naiwnej. Jej obrazy prezentowane były na wielu wystawach, znalazły miejsce w najważniejszych kolekcjach muzealnych i prywatnych. Artystka otrzymała znaczące wyróżnienia, m. in. Nagrodę im. Brata Alberta za osiągnięcia w dziedzinie sztuki sakralnej (1983) i Nagrodę im. Jana Pocka (1983). W 1991 roku została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Od 2002 roku Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział MWR pełni rolę współorganizatora ogólnopolskiej Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. W roku Oskara Kolberga 2014 Muzeum w Przysusze zrealizowało stronę internetową o nagrodzie i jej laureatach http://www.nagrodakolberg.pl/. Muzeum w Przysusze kolekcjonuje prace nagrodzonych artystów ludowych tworzących w zakresie rzeźby, malarstwa, ceramiki, rękodzieła artystycznego oraz materiały dokumentujące niematerialne dziedzictwo współczesnej kultury wiejskiej.
W 2015 roku odbędzie się 40. edycja Nagrody. Prezentację kolekcji prac jej laureatów rozpoczynamy od wystawy czasowej malarstwa Marianny Wiśnios. Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu posiada zbiór 39 obrazów jej autorstwa, pozyskanych do kolekcji polskiej sztuki ludowej w latach 1992-2010. Zakupów dokonywano w pracowni artystki, a po jej śmierci uzupełniono zbiór obrazami malowanymi we wcześniejszych latach twórczości, zakupionymi od kolekcjonerów prywatnych.