Uroczysta Inauguracja obchodów Roku Oskara Kolberga w Przysusze
W przeddzień 200. rocznicy urodzin etnografa, 21 lutego o godz. 13.00, zostały zainaugurowane w Przysusze obchody Roku Oskara Kolberga. Galę otworzyli organizatorzy: Andrzej Kosowski Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ilona Jaroszek Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, która przywitała przybyłych na uroczystość: Małgorzatę Omilanowską Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentującą Pana Bogdana Zdrojewskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego, Leszka Ruszczyka Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego, Dariusza Piątka Wicewojewodę Mazowieckiego, Zenona Butkiewicza Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, Małgorzatę Małaszko Dyrektor Polskiego Radia Programu 2, Joannę Wnuk - Nazarową Dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztofa Ferensztajna Wiceprezydenta Miasta Radomia, Pawła Cukrowskiego Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Mariana Niemirskiego Starostę Powiatu Przysuskiego, Wicestarostę Tomasza Matlakiewicza, Tadeusza Tomasika Burmistrza Miasta i Gminy Przysuchy, Jana Pałkę Dyrektora Instytutu Oskara Kolberga w Poznaniu, Jerzego Kwaśniewskiego Prezesa Towarzystwa im. Oskara Kolberga w Przysusze, Mariana Grzegorczyka Prezesa Banku Spółdzielczego w Przysusze, Stefana Kacę Prezesa Firmy Technet, a także przedstawicieli Rodziny Kolbergów, którzy licznie przybyli na uroczystość.
Dyrektor MWR podziękowała Andrzejowi Kosowskiemu, Dyrektorowi IMIT za współpracę przy organizacji rocznicowego spotkania, podkreśliła także ważne wsparcie finansowe i merytoryczne przedsięwzięć, które będą realizowane przez obie placówki w 2014 roku.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski na okoliczność Inauguracji przesłał list, który odczytała Ilona Jaroszek Dyrektor MWR. List nadesłany przez Panią Ewę Kopacz Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej streścił Andrzej Łuczycki, Radny Województwa Mazowieckiego. W inauguracyjnym przemówieniu wiceminister prof. Małgorzata Omilanowska podkreśliła, że „tradycja ludowa jest w gruncie rzeczy bardziej naszymi korzeniami, niż najpiękniejsze kontusze. Dopiero w ostatnich latach zaczęliśmy mieć naprawdę szansę na to, aby spotkać się znowu tradycją, uświadomić sobie jej wartość, wagę i walor.[…] Szalenie istotne jest to, że w projekcie Roku Oskara Kolberga jest uczczenie nie tylko samej postaci Oskara Kolberga i jego dorobku, ale spowodowanie, żeby znacznie więcej Polaków uświadomiło sobie wagę i rolę dokonań Oskara Kolberga, ale też abyśmy przyjrzeli się tej tradycji, która doprowadzi nas do dnia dzisiejszego i pozwoli nam inaczej spojrzeć w przeszłość. To wydaje się szalenie istotne w tym elemencie. Nie mówimy tylko o samym Kolbergu, on jest tą osią obrotu tego projektu, ale tak naprawdę obejmuje też to, co my dzisiaj z Oskara Kolberga, z jego dokonań mamy”. O znaczeniu dorobku Kolberga dla współczesności mówił w swoim wystąpieniu Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego; w podobnym tonie przemawiali także przedstawiciele miejscowych władz samorządowych-Starosta Przysuski oraz Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha, który zaprezentował zebranym hymn ułożony przez przysuszanina w hołdzie Kolbergowi w 1960 r.
Na prośbę organizatorów goście uczcili minutą ciszy ofiary ostatnich starć na Ukrainie.
W pierwszej części koncertu, który poprowadził Andrzej Krusiewicz przypomniano kompozycje wokalno - instrumentalne Kolberga oraz pieśni na głos z towarzyszeniem fortepianu w wykonaniu artystów związanych z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Wystąpili: dr hab. Iwona Kowalkowska (sopran), prof. dr hab. Wojciech Maciejowski (tenor) oraz prof. zw. Andrzej Tatarski (fortepian). W drugiej części zaprezentowano tradycje muzyczne regionów, z którymi związki Kolberga w XIX wieku miały szczególne znaczenie: muzykę ludową z Krakowskiego, fragmenty widowiska obrzędowego „Comber babski” w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Mogilnie” oraz muzykę regionu radomskiego, z okolic Przysuchy, którą Kolberg poznał w dzieciństwie, dokumentował podczas pierwszych wypraw etnograficznych- w wykonaniu Tadeusza Jedynaka, Piotra Gacy, Marii Siwiec, Zespołu „Gałcunecki”, Kapeli Niwińskich oraz śpiewaków: Katarzyny Zydel, Agnieszki Niwińskiej, Maryzy Nawrockiej, Katarzyny Rosik i Krystiana Pisowicza.
Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze zaprosiło gości do obejrzenia przygotowanej na inaugurację nowej oferty wystawienniczej. Z okazji Jubileuszu prezentowano stałą ekspozycję „Oskar Kolber. Etnograf, folklorysta, kompozytor”, którą wzbogacono o cenne eksponaty m.in. rękopisy Kolberga oraz wystawę czasową - „Muzyka tradycyjna i instrumentarium ludowe z regionu radomskiego", na której pokazano m.in. obrazy prof. Andrzeja Bieńkowskiego i fotografie Piotra Baczewskiego ukazujące artystów ludowych z okolic Przysuchy oraz ich młodych uczniów pochodzących m. in. z Warszawy, Krakowa, Torunia, Lublina i Olsztyna.
Artyści z Poznania szerzej zaprezentowali dorobek kompozytorski Oskara Kolberga podczas drugiego koncertu w Domu Kultury o godz. 17. Ponownie wystąpili także laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga-Zespół „Mogilnie” oraz skrzypkowie –Tadeusz Jedynak i Piotr Gaca z zespołem Marii Siwiec „Gałcunecki” oraz Uczniami.
Inauguracja Roku Kolberga w Warszawie odbędzie się 24 lutego podczas koncertu zatytułowanego „Od Kujawiaka do Krzesanego” w Filharmonii Narodowej. Na estradzie Filharmonii wystąpią mistrzowie muzyki tradycyjnej – Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Koncert zostanie odtworzony na antenie Programu 2 Polskiego Radia we wtorek, 25 lutego o godz. 19.30. Bezpośrednio po koncercie w Filharmonii Narodowej, ok. godz. 22, rozpocznie się Noc tańca w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Poprowadzi na nią barwny korowód taneczny spod Filharmonii Narodowej. Będzie można tańczyć do muzyki „na żywo” z różnych regionów Polski. Zagra Piotr Gaca i Wielka Orkiestra Gaców – młodzi muzycy z Orkiestry zagrają również w mniejszych, własnych składach (m.in. kapela Niwińskich, Janusz Prusinowski Trio, kapela Tomka Stachury, Maciej Żurek, Ewa Grochowska, Marcin Drabik). Zabrzmi też muzyka góralska w wykonaniu kapeli Trebunie-Tutki.