Zabytki

Wiekowe drewniane krzyże kryte stromym daszkiem z regionu radomskiego. Inwentaryzacja ginącego dziedzictwa
opublikowano:
Okres wielkiego postu karze skierować wzrok na krzyż Chrystusa. Ten prosty symbol wiary chrześcijańskiej odnajdujemy w wielu miejscach naszego życia i otaczającej nas przestrzeni.
więcej
Staniszewscy jako twórcy przydrożnych kapliczek, figur i krzyży
opublikowano:
Piękno przydrożnych kapliczek, figur i krzyży wynika z niepowtarzalności i różnorodności ich formy plastycznej oraz bogactwa duchowej i kulturowej treści jakie sobą wyrażają.
więcej
Krzyż Straceń Powstańców Styczniowych
opublikowano:
Historia Polski wyróżnia się tym, że wiele ważnych wydarzeń jakie w przeciągu wieków działy się w ojczyźnie, posiada swoje upamiętnienia w formie przydrożnych obiektów małej architektury sakralnej.
więcej
"Przedpotopowe dziedzictwo". Najstarsze kamienne kapliczki słupowe regionu radomskiego
opublikowano:
W okolicach Radomia, w promieniu do około 50 km od miasta, spotkać można kilka niezwykle interesujących, siedemnastowiecznych pomników architektury chrześcijańskiej, powstałych w formie kamiennych kapliczek słupowych.
więcej
Pomnik wskrzeszonej Rzeczpospolitej. "Krzyż Wolności” z radomskiego Zamłynia
opublikowano:
Obchodzona 11 listopada kolejna, 98. już rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości wydaje się być doskonałą okazją do przybliżenia historii jednego z najciekawszych radomskich pomników upamiętniających tamto wydarzenie.
więcej
"Średniowieczne korzenie...?" Kapliczka przydrożna ze zbiegu ulic Limanowskiego i Przechodniej w Radomiu
opublikowano:
Jedną z najokazalszych i najpiękniejszych radomskich kapliczek jest ta położona przy zbiegu ulic B. Limanowskiego i Przechodniej . Ten bez wątpienia urokliwy zabytek kultury chrześcijańskiej charakteryzuje się szczególną aurą tajemniczości – skrywa bowiem w swej materii wiele nieodkrytych dotychczas zagadek historii, nieustalonych do końca faktów.
więcej
"Arma Christi". Odchodzące dziedzictwo krzyży z narzędziami Męki Pańskiej
opublikowano:
Polska jak długa i szeroka od wieków usłana jest niezliczoną ilością przydrożnych kapliczek, figur i krzyży. Stąd już romantyczni poeci zwykli zwać naszą ojczyznę "krainą mogił i krzyży".
więcej
Archiwum
Zapraszamy do MWR
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa