"Wstępy" 2017 r. Skaryszewski Jarmark Koński

Autor: Tekst: Paweł Wójcicki, Fot. Michał Alzak, Paweł Wójcicki
"Wstępy" 2017 r. Skaryszewski Jarmark Koński

Jarmark koński jeszcze, czy już festyn ludowy?

Tradycyjnie, po raz kolejny, w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu w Skaryszewie odbył się jarmark koński zwany „Wstępami”, w tym roku przypadł na 6–7 lutego. Coraz bardziej jest widoczne, że koni jest coraz mniej a jarmark zaczyna przybierać charakter festynu ludowego i promocji regionu. W tradycyjnej Alei Twórców Ludowych wystawiają swoje wyroby użytkowe i ozdobne rzemieślnicy i kramarze oraz wytwórcy swojskich wyrobów kulinarnych.

Przez cały czas trwania jarmarku na „Estradzie Folkloru” umilały czas kapele i zespoły ludowe z różnych regionów Polski.

W trakcie trwania odbył się IV Ogólnopolski pokaz koni hodowlanych rasy zimnokrwistej oraz przedstawiono „Tradycje i Zwyczaje Wstępów”. Występy sprawnościowe zaprezentowali ułani z II Pułku Ułanów Szwadronu Ziemi Kieleckiej z Garbatki-Letnisko.

Nad bezpieczeństwem zwierząt czuwali lekarze weterynarii oraz policja, sprawdzano tożsamość zwierząt, kondycję fizyczną oraz sposób i warunki transportu, załadunku, przewożenia oraz przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zwierząt.

Obecni również byli przedstawiciele Fundacji ”Tara - Schronisko dla Zwierząt” walczącej o prawa zwierząt, która przeprowadziła zbiórkę pieniędzy na wykup koni celem zapobieżenia sprzedaży na rzeź.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury można było obejrzeć wystawę malarstwa i grafiki pani Bożeny Popławskiej.