Turystyka

Ziemniaki, pyry, kartofle... jabłka ziemne
Ziemniaki udomowili w czasach prehistorycznych (10000–8000 lat temu) Inkowie w środkowych Andach. Zamiast szukać w terenie dziko rosnących ziemniaków zaczęli je uprawiać na poletkach w pobliżu domostw.
więcej
"Arma Christi". Odchodzące dziedzictwo krzyży z narzędziami Męki Pańskiej
opublikowano:
Polska jak długa i szeroka od wieków usłana jest niezliczoną ilością przydrożnych kapliczek, figur i krzyży. Stąd już romantyczni poeci zwykli zwać naszą ojczyznę "krainą mogił i krzyży".
więcej
Historia znanego porzekadła „lepszy rydz niż nic”
Znamy porzekadło „lepszy rydz niż nic”, ale czy na pewno wiemy o co w nim chodzi? Większość z nas jest przekonana, że nasz przysłowiowy rydz to grzyb o nazwie mleczaj rydz (Lactarius deliciosus). Jednak bohaterką tego porzekadła jest lnianka siewna (lnicznik siewny Camelina sativa).
więcej
"Jak znaczki z usterką". Kapliczki, figury i krzyże Ziemi Radomskiej z błędami w inskrypcjach
opublikowano:
Jednym z podstawowych walorów etnograficznych polskich kapliczcek, figur i krzyży przydrożnych jest posiadanie przez dużą część z nich inskrypcji. Napisy, jakie odnaleźć można w licach małych obiektów sakralnych kryją prawdziwe bogactwo wiedzy o wierze, pobożności, kulturze i tradycji osób je fundujących.
więcej
Aplikacja mobilna „ŚDM Mazowsze”
Pobierz bezpłatną aplikację mobilną, z którą zaplanujesz niezapomnianą podróż po Mazowszu, również podczas Światowych Dni Młodzieży 2016. Aplikacja zachęca do aktywnego odkrywania i odwiedzania niezwykłych miejsc w regionie.
więcej
Historia z wielką miłością w tle. Kapliczka przydrożna św. Rocha w Radomiu
opublikowano:
Są obiekty małej architektury sakralnej, o których wydawać by się mogło, że wiemy dużo, o których krążą legendy i czasami niesamowite historie, a które jednocześnie stanowią wielką zagadkę – pełną licznych niewiadomych i domysłów. Takim właśnie obiektem jest zabytkowa kapliczka stojąca na wysokości wiaduktu w ciągu ul. J. Słowackiego w Radomiu.
więcej
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa