Ekspozycja pszczelarska

Kolekcja uli, jedna z większych w Polsce, prezentowana jest na powierzchni około 1 ha. Ule ustawione są wśród drzew owocowych w czterech grupach: ule kłodowe, ule słomiane –kószki, ule ramowe i ule figuralne. Zbiory te wzbogaca zestaw narzędzi i wydawnictw pszczelarskich. Niektóre z nich pochodzą z końca XIX w.

Początek zbiorom pszczelarskim dała kolekcja zgromadzona w latach 60. XX w. w radomskim Muzeum Regionalnym (obecnie Muzeum im. Jacka Malczewskiego) przez Stefana Rosińskiego. Zgromadził on podstawowy trzon zbiorów i utworzył na terenie parku okalającego Muzeum Regionalne Skansen Bartniczo-Pszczelarski. Kolekcja ta została przejęta przez Muzeum Wsi Radomskiej i wielokrotnie rozbudowana. Wśród prezentowanych uli są takie rarytasy, jak: XVIII-wieczne ule kłodowe, XIX-wieczne dzierżony oraz ul Dziewicy Polskiej konstrukcji Kazimierza Lewickiego. Obok uli zgromadzono szeroką gamę narzędzi pszczelarskich. Są to podkurzacze służące do odymiania pszczół, maski chroniące twarz pszczelarza podczas prac hodowlanych, noże i dłuta pasieczne, wirówki do miodu, akcesoria służące do hodowli matek pszczelich i produkcji wosku oraz wiele innych. Ważną częścią zbiorów są książki i czasopisma traktujące o pszczołach i pszczelarzach.

 

W Muzeum Wsi Radomskiej można oglądać rówież ekspozycję poświęconą „gospodarzeniu w pasiece”. Prezentowane są m.in. uli, podkurzacze, maski chroniące głowę pszczelarza, klateczki na matkę pszczelą, ciekawy zestaw do oprawiania węzy w ramki, warsztat do odsklepiania plastrów, wirówki do miodu, topiarkę słoneczną do topienia wosku, zestaw walców do produkcji węzy oraz formy do wyrobu świec, a także ul „Dziewicy Polskiej”. Większość pokazanych eksponatów została wykonana przez ich właścicieli ,dlatego są praktycznie w większości niepowtarzalne i tym samym bardziej cenne. Wykonane są z materiału, jaki znajdował się w gospodarstwie „pod ręką”, a pomysłowość wykonawców była duża. Do szczególnie ciekawych należy zaliczyć podkurzacz wykonany z pojemnika po niemieckiej masce gazowej oraz radełko do oprawiania węzy w ramki, którego część roboczą wykonano z monety 1 zł z 1929 r. Część eksponatów była własnością nieżyjącego już pszczelarza Stanisława Romanowskiego ze wsi Płasków, który prowadził wzorcową pasiekę oraz był instruktorem kursów pszczelarstwa. Na wystawie znajduje się między innymi jego model ula staropolskiego wykonany w 50. rocznicę pracy pszczelarskiej.

Komisarz wystawy: Paweł Wójcicki
Powrót to listy
Zobacz także
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa