W małomiasteczkowej aptece

W małomiasteczkowej aptece
W małomiasteczkowej aptece
W małomiasteczkowej aptece
W małomiasteczkowej aptece
W małomiasteczkowej aptece
W małomiasteczkowej aptece

Wystawa „W małomiasteczkowej aptece” podejmuje problematykę związaną z ochroną zdrowia i ziołolecznictwem w XIX i początkach XX wieku. Ekspozycja będzie umiejscowiona w Domu Ludowym z Jedlni oraz podzielona na dwie części. Parter obiektu zajmie apteka, na piętrze umieszczona zostanie zielarnia. Taki podział motywowany jest względami historycznymi i odpowiada dyslokacji pomieszczeń w dawnych przybytkach Hygiei.

Pierwsza część będzie prezentować małomiasteczkową aptekę z zewnątrz oraz bogate wyposażenie, które było niezbędne każdemu farmaceucie. Można więc będzie zobaczyć szyld apteczny oraz dzwonek, którym w porze nocnej chorzy starali się obudzić śpiącego aptekarza. Wystawa będzie prezentować bogaty zestaw naczyń aptecznych, które poza funkcjami związanymi z przechowywaniem surowców, pełniły także rolę dekoracyjną i reprezentacyjną. Miały także za zadanie podnosić status tego zawodu. W dalszej części można będzie zapoznać się z procesem produkcji leków w laboratorium oraz innymi czynnościami, z których farmaceuci czerpali dochody.

Druga część skupia się będzie na ziołach, których zapasy były zawsze w aptekach bardzo duże. Przechowywano je na specjalnie w tym celu zaadoptowanych strychach, określanych właśnie mianem zielarni. Były one z reguły chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, chociaż również wymagano, by były suche, przewiewne i widne. Prezentowane tu będą przedmioty niezbędne do zbioru, przechowywania i obróbki ziół, a także do produkcji leku roślinnego. Na ekspozycji znajda się więc m.in. krajalnice, noże kołyskowe, sita, moździerze, jak również prasy, perkolatory, słomiane stągwie, drewniane puszki i skrzynie, czy repozytorium z szufladami do przechowywania surowców. Nie zabraknie również pachnących ziół.

Powrót to listy
Zobacz także
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa