XX Jubileuszowe Święto Chleba

Autor: M. Sobańska data utworzenia:
XX Jubileuszowe Święto Chleba

 2 września 2018 r. w Muzeum Wsi Radomskiej odbyło się XX Jubileuszowe Święto Chleba

„Święto Chleba” to wydarzenie o charakterze ogólnopolskim, które cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Radomia. O stale rosnącym zainteresowaniu niewątpliwie świadczy frekwencja uczestników „Święta Chleba”. W tym roku odwiedziło nas ponad 20 tys. gości.

Celem organizowanej na terenie skansenu uroczystości jest kultywowanie polskiego, a w szczególności radomskiego piekarstwa, promocja oraz ugruntowanie podstawowego znaczenia chleba i wyrobów piekarniczych, jako produktów niezmiernie ważnych w kulturze i tradycji polskiej.

Dwudzieste jubileuszowe „Święto Chleba” rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w intencji rolników, młynarzy i piekarzy. Tegoroczne wydarzenie zwyczajowo skoncentrowane było wokół prezentacji kunsztu piekarskiego oraz pokazów tradycyjnych obrzędów żniwnych i pracy na wsi.

Muzeum Wsi Radomskiej co roku ogłasza konkurs pt. „Tradycyjny wieniec dożynkowy”, którego celem jest popularyzacja wiedzy o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz roli wieńca, jako głównego symbolu obchodów dożynkowych. Efektem konkursu jest wybór najpiękniejszego wieńca wykonanego zgodnie z miejscową tradycją. W tym roku zwyciężył wieniec Koła Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziej.

Osoby, które odwiedziły Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu miały okazję posłuchać występów ludowych zespołów. Wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Wolanianki z Wolanowa oraz zespół Guzowianki z Guzowa. Gwiazdą tegorocznego święta był zespół Tulia, który przyciągnął  tłumy wiele osób do amfiteatru Muzeum.
 
Nie brakowało symapatyków kapel. Na scenie „Pod Dębem” do późnych godzin wieczornych grały zespoły wiejskie, które bawiły rzesze ludzi lubiących potańcówki oraz muzykę ludową.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także kiermasz twórczości ludowej, wystawa stoisk piekarniczych i i prezentacja pieczywa z radomskich piekarni, pokazy kunsztu piekarskiego w wykonaniu radomskich piekarzy, konkursy i zawody prowadzone przez Cech Piekarzy w Radomiu oraz atrakcje dla dzieci przygotowane przez pracowników Muzeum.

 

     

 

  

   

   

  

 

Honorowy patronat nad XX Jubileuszowym „Świętem Chleba” w Radomiu przyjęli:

- Ksiądz Biskup dr Henryk Tomasik, Pasterz Kościoła Radomskiego

- Pan Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego

- Pan Radosław Witkowski, Prezydent Miasta Radomia

Powrót to listy
Zobacz także
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa