Uroczystości Niedzieli Palmowej

Autor: Fot. B. Polakowska
Uroczystości Niedzieli Palmowej

Zapraszamy do Muzeum Wsi Radomskiej na uroczystości Niedzieli Palmowej, które odbędą się 9 kwietnia 2017 roku w godzinach 10.00 - 17.00.

O godzinie 13.00 rozpocznie się  msza św. celebrowana przez biskupa radomskiego Henryka Tomasika w zabytkowym kościele z Wolanowa, która jednocześnie będzie transmitowana w TVP Polonia. Podczas uroczystej mszy chór kleryków radomskiego Seminarium Duchownego  wykona Pasję wg. św. Mateusza - utwór muzyczny poświęcony męce i śmierci Zbawiciela. Po zakończonej liturgii procesja przejdzie na muzealne pola, gdzie zostaną osadzone w ziemi  kilkumetrowe poświęcone palmy,co zgodnie z ludową tradycją chroni zasiewy i zapewnia urodzajne plony.

W programie Niedzieli Palmowej między innymi: warsztaty pisankarskie oraz robienia palm, kiermasz wielkanocny, zwiedzanie ekspozycji muzealnych.

Podczas Niedzieli Palmowej nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu dla dzieci  na „Tradycyjną palmę wielkanocną regionu radomskiego”. Wszystkie prace będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Kaplicy z Rdzuchowa-Kolonii . 

Stałe ekspozycje wnętrz muzealnych uzupełniono elementami wystroju świątecznego, które przybliżą zwiedzającym przygotowania do Świąt Wielkanocnych  i ich obchody w dawnej społeczności wiejskiej. Aranżacje prezentują wiele świątecznych atrybutów, jak chociażby znane współcześnie palmy i kraszanki, ale i zapomniane kołatki czy kłodę popielcową. Ekspozycje z elementami symbolizującymi zbliżające się Święta Wielkiej Nocy będzie można oglądać na terenie zagród wiejskich oraz w Dworze z Pieczysk.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli:

Ks. bp dr Henryk Tomasik - Ordynariusz Diecezji Radomskiej.

Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

 

NA UROCZYSTOŚCI OBOWIĄZUJE BILET SPECJALNY W CENIE 1 ZŁ.

 

 

Powrót to listy
Zobacz także
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa