Rewia Sztuki Ludowej 2017

Autor: tekst: A. Żytnicka data utworzenia:
Rewia Sztuki Ludowej 2017

15 października 2017 roku w Drzewicy odbyła się III edycja Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich, pod nazwą Rewia Sztuki Ludowej 2017, nad którym to wydarzeniem Muzeum Wsi Radomskiej objęło patronat merytoryczny. W konkursie wzięły udział cztery Koła Gospodyń Wiejskich: z Radzic, Radzic Małych, Domaszna oraz Strzyżowa. Każdy z Uczestników konkursu miał za zadanie przygotować stoisko wystawiennicze złożone z wyrobów rękodzielniczych, lokalną potrawę, tradycyjną scenkę obyczajową oraz pieśni ludowe. W pierwszej części konkursu ocenie komisji konkursowej podlegały tradycyjne potrawy. W tym roku były to: kapusta z grochem, zalewajka na suszonych grzybach, kasza jaglana z grzybami oraz barszcz na słodkiej kapuście. Podczas drugiej części przeglądu, poświęconego występom artystyczno-estradowym, panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały następujące scenki obyczajowe: „Dzień drugi wesela – zbieranie na kucharkę”, „Wyprowadzenie młodej pary do ślubu”, „Ocepiny” oraz „Kundziołecka” .

Komisja Konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele takich instytucji, jak: Uniwersytet Łódzki (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej), Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Regionalne w Opocznie, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi oraz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, zadecydowała mimo wysokiego poziomu prezentacji, o niewyłanianiu laureata. Zdaniem członków jury, każde z Kół Gospodyń Wiejskich biorących udział w konkursie, może czuć się wygrane już przez samo podejmowanie ogromnego wysiłku jakim jest pielęgnowanie tradycji regionu opoczyńskiego.

Organizatorami Rewii Sztuki Ludowej są Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna Dłoń” oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy.

 

 

ms

Powrót to listy
Zobacz także
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa