Festiwal Ziemniaka

data utworzenia:
Festiwal Ziemniaka

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu w roku 2017 otrzymało dofinansowanie w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego na organizację wydarzenia o chakakterze ogólnopolskim.

Festiwal Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej to impreza cykliczna organizowana od 2001 roku.

Celem imprezy jest pokazanie tego, co dawniej robiono podczas jesiennych prac polowych, dotyczy to nie tylko zbierania plonów, przetwórstwa, przygotowania ziemi pod kolejne uprawy, ale również ludowych obrzędów związanych z wykopkami. Aby pokazać turystom życie codzienne dawnej wsi radomskiej do udziału w imprezie zapraszane są zespoły obrzędowe, rolnicy, którzy na muzealnych polach przy użyciu dawnych maszyn rolniczych z kolekcji MWR  wykonują prace polowe.

Na terenie jednej z zagród, na scenie występują kapele ludowe, a chętni uczestniczą w zabawie tanecznej na dechach. Impreza jest również okazją do popularyzacji rękodzieła i rzemiosła ludowego, twórcy ludowi na straganach prezentują swoje prace – można je podziwiać i kupować.

Atrakcją dla turystów są również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów obrzędowych z potrawami regionalnymi. Można na nich spróbować m.in. porkę, pazibrodę, babkę ziemniaczaną.

Festiwal Ziemniaka jest wydarzeniem, którego realizacja wymaga dokładnego przygotowania merytorycznego i zaangażowania specjalistów różnych dziedzin. Fakt ten doceniony został przez jury konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – „Wierzba”, w którego VII edycji impreza zdobyła II miejsce w kategorii „Najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w plenerze – zorganizowana poza terenem muzeum”.

Nad Festiwalem Ziemniaka od wielu lat sprawuje patronat honorowy Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego. 

Powrót to listy
Zobacz także
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa