100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przysusze

Autor: A. Zarychta-Wójcicka data utworzenia:
100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przysusze

Wystawa muzealna inauguruje tegoroczne obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przysusze, instytucji bardzo ważnej dla wiejskiej i małomiasteczkowej społeczności w okresie porozbiorowym, powojennym i współczesnym. Przez jej szeregi przewinęły się rzesze przysuszan. Poprzez realizację jubileuszowej ekspozycji historycznej upowszechniono wiedzę o ich zasługach, ukazano wielopłaszczyznową działalność OSP. Wokół tych działań udało się zintegrować miejscową społeczność.

Materiał historyczny opracowany graficznie w ekspozycji, powstał w oparciu o zasoby Archiwum Ochotniczej Straży Pożarnej z lat 1917–1946 (księgi kasowe i inwentarzowe, Kronikę OSP z 1946 roku, Kronikę OSP z okresu 1978–1999, druki luźne z okresu 1946 - 1999) oraz materiały z Archiwum Państwowego w Kielcach i Archiwum Państwowego w Radomiu. Cenne zbiory fotograficzne z lat 20. XX w., tableau z 1929 r. pochodzą z archiwów rodzinnych mieszkańców Przysuchy i okolic.

W gromadzeniu obiektów kierowano się przede wszystkim proweniencją zbiorów, eksponując artefakty pochodzące głównie z obszaru dzisiejszego powiatu przysuskiego. W przestrzeni wystawienniczej zaprezentowano mundury, hełmy i elementy wyposażenia druhów od okresu międzywojennego do współczesności. Przedstawiono kolekcję prądownic, węży tłocznych, syreny alarmowe, motopompę oraz części strażackiego wozu bojowego. Wyeksponowano puchary drużynowe oraz dyplomy, medale i odznaczenia druhów.

Wystawę zrealizowano we współpracy z OSP w Przysusze, OSP w Borkowicach, OSP w Skrzyńsku, OSP w Drzewicy, mieszkańcami Przysuchy, Końskich i Drzewicy oraz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Ekspozycji towarzyszy publikacja autorstwa dr Agnieszki Zarychty-Wójcickiej i Dominiki Lefek „100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przysusze”; 120 stron, bogaty materiał fotograficzny, cena 25 zł.

Wystawa czynna od 4 maja do 31 lipca 2017 roku.