Konferencja "Jutro zaczyna się wczoraj. Kultura jako dźwignia rozwoju wsi"

data utworzenia:
Konferencja "Jutro zaczyna się wczoraj. Kultura jako dźwignia rozwoju wsi"

W miniony piątek w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze odbyła się konferencja "Jutro zaczyna się wczoraj" zorganizowana przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Stowarzyszenie "Tratwa".  Instytucje te, w ramach programu "Akademia Kolberga", od kilku lat prowadzą działania na rzecz wspierania i odradzania tradycyjnej muzyki wiejskiej. Projekt ten jest interdyscypinarnym programem animacyjnym i badawczym, zmierzającym do wypracowania regionalnych i lokalnych strategii rewitalizacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Program realizowany jest w wielu miejscach Polski, tam, gdzie zachowała się żywa pamięć kultury tradycyjnej i jej praktyki. Piątkowa konferencja poświęcona była problematyce, na której skupiają się twórcy i realizatorzy programu - wpływowi tradycji muzycznych na jakość wspólnot wiejskich, ich rozwój cywilizacyjny i przeciwdziałaniu ich marginalizacji.

Spotkanie rozpoczęli, witając przybyłych gości, Ilona Jaroszek-Nowak - Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Andrzej Kosowski - Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ryszard Michalski - prezes Stowarzyszenia "Tratwa". Prelegentami konferencji byli:  Marcin Jewdokimow - doktor socjologii, kulturoznawca, Ryszard Praszkier - doktor psychologii społecznej oraz Edwin Bendyk - dziennikarz, publicysta zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne. W programie konferencji znalazł się również panel dyskusyjny oraz spotkanie muzyczno-taneczne z udziałem artystów wykonujących tradycyjną muzykę radomszczyzny.