Gazeta Kufer

Ozdobić dom na Zielone Światki
Religia zawsze miała znaczny wpływ na wszystkie sfery życie wiejskiego. Oddziaływała, zatem również na wygląd chłopskiego domu. Widoczne staje się to, kiedy przyjrzymy się dokładnie wiejskiej izbie w okresach świątecznych.
więcej
Koszyczek ze „święconym” - co powinno się w nim znaleźć
Wielka Sobota w tradycji kościoła katolickiego jest dniem przeznaczonym na święcenie pokarmów. Przygotowaniem „święconego” zajmowały się z reguły gospodynie
więcej
Andrzej „Hućbała” Pabin z Witowa – ojciec podhalańskich SAM-ów
opublikowano:
Gospodarstwo Andrzeja „Hućbały” Pabina położone jest naprzeciwko utrzymanego w zakopiańskim stylu, wzniesionego w 1956 roku kamiennego budynku szkoły – przy wąskiej bocznej drodze zwanej „starą drogą”
więcej
Ziemia niczyja – ziemia nieznana
opublikowano:
24 stycznia 2013 roku w Resursie Obywatelskiej w Radomiu odbyła się konferencja naukowa pod tytułem.: „Ziemia niczyja – ziemia nieznana”. Na konferencji podsumowano badania na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska Piotrówka
więcej
Piotrówka. Pamięć rodowodu
opublikowano:
24 stycznia po zakończeniu konferencji naukowej zatytułowanej „ Ziemia niczyja – ziemia nieznana” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Piotrówka. Pamięć rodowodu”.
więcej
Rekonstrukcje historyczne w Muzeum Wsi Radomskiej
Widowiska historyczne są w ostatnim czasie popularnym sposobem na przekazywanie wiedzy o przeszłości. Muzeum organizuje je od wielu lat. Dotyczyly one powstania styczniowego i działalności mjr.H. Dobrzańskiego. Od 2009 roku zaproponowano turystom udział w historycznych festynach rodzinnych. Przykładem może być festyn "Rokosz Zebrzydowskiego"
więcej
Słowiańska opowieść o stworzeniu świata w sztuce ludowej cz.1
Kultura XIX i XX-wiecznej wsi miała wspólny rdzeń w warstwie wierzeniowej i obyczajowej, w obrzędowości, symbolice i magii. Było to dziedzictwo po dawnych Słowianach. Ludy te posiadały wspólne mity, które stanowiły święte opowieści o powstaniu świata.
więcej
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa