Gazeta Kufer

Aleksandra Żytnicka, Kulinarna rekonstrukcja historyczna, czyli o kuchni staropolskiej podczas Rokoszu Zebrzydowskiego
opublikowano:
Nasze współczesne rozmiłowanie w kotletach schabowych z ziemniakami, zupach bądź co gorsza w daniach typu fast food warto niekiedy skonfrontować z gustami kulinarnymi naszych przodków i być może odtworzyć w zaciszu własnej kuchni staropolskie potrawy.
więcej
Aleksandra Żytnicka, Nagroda im. Oskara Kolberga dla Kapeli Braci Tarnowskich z Domaniowa
opublikowano:
Bracia Józef, Stanisław i Adam Tarnowscy tworzą jedną z najlepszych kapel regionu radomskiego. Obdarzeni wrodzonym talentem muzycznym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, bracia czuli wręcz „przymus grania” i podobnie jak ich przodkowie wykonywali we wsi zawód muzykanta.
więcej
Ostatnie dni naboru młodych EtnoLogów
opublikowano:
Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego zaprasza uczniów oraz nauczycieli do wzięcia udziału w programie EtnoLog – zaloguj się na ludowo! Głównym celem programu zachęcenie młodych mieszkańców wsi i miasteczek do zbadania i poznania kultury ludowej – odkrycia na nowo tego, co do tej pory było dla nich codziennością, a co jest skarbem ich kultury lokalnej.
więcej
Przegląd filmów Etnologicznych Łódź 2011
opublikowano:
W dniach 29-30 marca 2011 roku w Łódzkim Domu Kultury odbył się Przegląd Filmów Etnologicznych. Wydarzenie zorganizowali wykładowcy i studenci Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego oraz pracownicy placówki, gdzie zaprezentowano obrazy.
więcej
Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty
opublikowano:
W Kościele Katolickim pierwsze dni lutego należą do patronów, którzy chronią domostwa przed klęskami żywiołowymi, strzegą od rozmaitych chorób, a za ich wstawiennictwem dzieją się cuda. Święta Agata, nazywana często „ognistą świętą”, to od wieków jedna z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich.
więcej
Publikacja o wkładzie rodziny Dembińskich herbu Rawicz i Nieczuja w rozwój przemysłu w dobrach ziemskich Przysucha w XIX wieku
opublikowano:
Studia z Historii Społeczno-Gospodarczej XIX i XX wieku, [Tom. VIII, red. W. Puś, J. Kita, Łódź 2010] to zbiór rozpraw wygłoszonych podczas konferencji pt. „Ziemiaństwo wobec industrializacji ziem polskich w XIX i XX wieku”, zorganizowanej w ubiegłym roku przez Katedrę Historii Społeczno-Gospodarczej Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.
więcej
Tomasz Dzikowski, Muzeum Wsi Radomskiej na Retro Show w Szreniawie
opublikowano:
Dnia 26 września w Szreniawie, w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, odbyła się ósma już edycja jesiennej imprezy „Retro Show”.
więcej
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa